Jak zhubnout - poradna o zdravém hubnutí

Nehledejte u nás ani "zázračný" zelený čaj na hubutí, ani Acai berry. Prezentujeme zde výhradně názory odborníků a jejich odpovědi na téma zdravé hubnutí, dieta, zdravá strava při příležitosti osvětových akcí v knihovnách, školách či odborných setkáních, např. veletrh Bojujeme s tuky, resp. jeho odborná část, kterou bylo v roce 2013 lékařské sympozium Obézní pacient v interdisciplinárním pohledu,. jehož organizátorem byla Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT. Na prvním sympoziu Obezni.cz v rámci nultého ročníku veletrhu Bojujeme s tuky přednášely lékařské špičky v oboru. Druhý ročník sympzoia chytají organizátoři během veletrhu v roce 2014. Vy  máte možnost získat odpověď na vaši otázku od těch nejpovolanějších odborníků. Vaše dotazy na téma jak zdravé hubnutí, dieta, zdravá strava, krabičková dieta - zkrátka vše co se týká diety a zdravé životosprávy můžete položit na Facebooku. Vyhledejte bojujeme s tuky - veletrh. Tato odpovědna se týká dotazů ohledně zdravého hubnutí. Pokud se chcete ptát na otázky související s veletrhem Bojujeme s tuky, pište prosím přímo řediteli veletrhu Mgr. R. Gajdošovi (gajdos@bojujemestuky.cz).


Jsem výživový poradce. Sledoval jsem sympozium Obezni pacient v interdisciplinárním pohledu na internetu, na telemostu . Byla tam podrobná přednáška docenta Hainera, který několikrát zmínil, že při léčbě obezity je třeba vzít v úvahu její příčiny. Rád bych se ho zeptal: jaký je Váš názor na alternativní metody v léčbě obezity?

Doc. MUDr. Vojtěch Hainer, CSc., Endokrinologický ústav:  Obezita je choroba, která vyžaduje komplexní léčbu, která bere v úvahu různorodé etiopatogenetické faktory. Vedle genetické predispozice a pozitivní energetické bilance v současném obezigenním prostředí, se zvažuje téměř 80 dalších příčinných faktorů, které přispívají ke vzniku obezity. Jako při léčbě jiných komplexních chorob je třeba i při léčbě obezity respektovat zásady medicíny založené na důkazech. Odborná veřejnost musí kategoricky odmítnout všechny přístupy, které jsou založeny jen na principu komerce a nerespektují tyto zásady a slibují pacientům „zázračné léky“ a „zázračné léčebné postupy“, které jsou neúčinné a mnohdy mohou zdraví obézního pacienta i vážně ohrožovat.


Ráda bych se zeptala na operaci, na bandáž žaludku.Sousedka mě straší, že po bandáži můžu umřít a budu muset pořád jíst nějaké prášky. Je to pravda?

Prof. MUDr. Martin Fried, CSc., Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, Obezitologická společnost: Bandáž je už časem vyzkoušená velmi bezpečná metoda, operuje se už desítky let a jsou dobře známe pooperační komplikace, které nepřesahují v pooperačním období 1%, což je méně než u operace žlučníku. Na naší klinice jsme se nikdy nesetkali s úmrtím po bandáži, které by s bandáží přímo souviselo. Informace o doživotním braní léků je také mylná, po bandáži není potřeba brát žádné léky ani vitamíny, pokud je Vaše strava zdravá a plnohodnotná.


Četla jsem příspěvek o na téma krabičková dieta (kterou jsem sama držela). Byl to sice drahý špás, ale zhubla jsem. Připadá mi však hodně troufalé, když tvrdíte, že úplně stejně se dá zhubnout i v McDonaldovi. Vždyť všude píší o tom, jak jsou hamburgery ne zdrave a hlavně, že se po nich tloustne. Já sama dávám přednost normálnímu vaření a když potřebuju shodit, tak zkusím třeba ty krabičky - zkrátka zdravá strava a domácí jídelníček.

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D., 1. lékařská fakulta UK Praha: Nebudu vás přesvědčovat, že by fast foody měly být v první řadě dietními restauracemi na hubnutí. Ale je pravda, že se v nich obvykle dá sehnat dietní strava. A nabídka jídel umožňuje držet dokonce přísnou redukční dietu. Zmíněný McDonald´s má v nabídce řadu čerstvých salátů a také jsme se díky tomuto řetězci naučili pít třeba colu light, tedy nápoj bez cukru. Je jen na vás, zda si k hamburgeru dáte jako přílohu hranolky nebo čerstvou zeleninu. Máte k tomu na každém tácu papírové prostírání, na kterém je podrobný rozpis kalorických hodnot všech jídel z nabídky. V klasické české restauraci nebo jídelně jsou saláty obvykle sterilované ve sladkokyselém nálevu, z čerstvých maximálně malá mistička okurkového nebo rajčatového salátu s cukrem a octem. Zatímco zahradní nebo caprese salát si lze dát s jogurtovým dresinkem nebo balsamicovým octem (což ve své podstatě je dietní strava vhodná pro zdravé hubnutí). I běžná česká kuchyně bohužel prohrává, pokud se týká kalorií. Porovnejte si například dvě klasické nedietní jídla: z klasického českého řízku s bramborovým salátem (porce průměrně 4100 kJ) a jedním pivem dvanáctkou (půllitr 850 kJ) je energetický příjem dvojnásobný proti tomu, kdybychom si u McDonalda dali hamburger (porce 1000 kJ) s mastnými hranolkami (porce 800 kJ) a zahradním salátem (porce 45 kJ), zapili to půllitrem Coca coly light (0 kJ) a na to si dali velký kelímek zmrzliny Mc Flurry s jahodami (651 kJ). V obou případech jsem vybral jídla nedietní, asi nejobvyklejší, jaké si zákazníci z jídelních lístků vyberou. A mimochodem, na „mekáčovi“ je sympatické, že tuto nadnárodní firmu založil před mnoha lety český emigrant.


Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký máte názor na produkty spol. Herbalife. Potřebuji zhubnout jen asi 5kg ale zdravou výživou a sportem se mi to již delší dobu nedaří. Jím velmi zdravě a sportuji 4x týdně. Proto zvažuji zkusit produkty této společnosti. Děkuji za odpověď

Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc, Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT Kladno a Fakultní nemocnice v Ostravě: Herbalife může být východisko z nouze, které možno zkusit, když ostatní prostředky selhaly. Obdobné produkty mají však jo-jo efekt... Po ukončení dietního režimu se váha vrátí rychle zpět. Ovšem nelze ho používat dlouhodobě. Herbalife neznamená to, co hledáme při prevenci a léčbě obezity.


Dotaz pro pana ing. Havlíčka: proč neřeknete jednou zdarma příklad jídelníčku pro všechny obézní? Ja vím, že každý je jiný, ale takový všeobecný jídelníček by se stejně hodil. Každý nemá 7000 Kč na Vaši vstupní kontrolu a nebo nechce vystupovat v televizi. Odpovíte? 

Ing. Petr Havlíček, Jste to, co jíte, Prima TV: Dobrý den, pokud si myslíte, že jsem zdarma jídelníček pro všechny obézní neřekl, tak se šeredně pletete. 6 let vám obézním tlučeme do hlavy, jak se máte správně stravovat. To je to zásadní. Ovšem to, že jsme každý jiný, každý žijeme jiným životním stylem, máme jiné aktivity a jinou práci, to je důvodem pro individualizaci za kterou se platí. Je mi velmi líto, že si neuvědomujete, že Vaše obezita Vás stála podstatně víc peněz než zmíněných 7 či 10 tisíc a že tato částka je směšná v porovnání s tím, kolik peněz většina z nás vyháže za různé nesmyslné sračky, které v našem stravování nemají co dělat a které nás mohou i zdravotně poškodit. Je mi velmi líto, že si neuvědomujete, že zdraví je to nejcennější co máte a že se o něj musíte starat, což s sebou nese i finanční náklady zvláště v situaci, kdy jste péči o své zdraví zanedbala. Pokud se vykašlete na pravidelnou péči a servis o svoje auto, žádný automechanik vám všem co se o své auto nestaráte nedá všeobecnou radu, jak si ho máte opravit. Možná je tato odpověď pro Vás velmi tvrdá, ale toto je můj životní postoj a nehodlám z něj ustupovat. Děkuji za pochopení.


Mám dotaz na dr. Středu ohledně hubnutí ve spánku? Tohle téma mě totiž zaujalo. Ve vaší knížce Univerzita hubnutí jsem četla, že při tělocviku se kalorie nespalují tak moc, jak si často myslíme. Nemá tedy smysl cvičit, když chci zhubnout?                                                     

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D., 1. lékařská fakulta UK v Praze:  Hubnout ve spánku se doopravdy dá, i když zatím jen teoreticky. Při každé aktivitě vydáváme energii, jak při cvičení, tak při spaní. Během spánku vydáváme energii, která je srovnatelná s tzv. bazálním metabolismem. Bazální metabolismus zajišťuje našemu tělu základní životní funkce. Takže i bez aktivního pohybu spalujeme kalorie i proto, abychom mohli dýchat, energii spotřebovává činnost srdce a řada dalších dějů v našem těle. Spánek spotřebuje přibližně 300 kJ za hodinu. Jen tak mimochodem, bežná rozcvička (tzv. kondiční gymnastika), má spotřebu energie jen trojnásobnou oproti spánku. A mírná jízda na kole spotřebuje asi 4x více joulů (kalorií) než spánek. Jednoduchým výpočtem pak snadno zjistíme, že zhubneme stejně ať jezdíme 45 minut na kole nebo hodinku rekreačně cvičíme nebo tři hodiny prospíme. Situace je o to horší, že po projížďce na kole či po rozcvičce dostaneme navíc hlad. Výdej energie stoupá s intenzitou cvičení, takže abychom nahradili hodinu běhu, museli bychom spát už 15 hodin. Běháním se však navíc zvýší naše tělesná kondice a prokrvení, tonizují se svaly. Zpevněním svalů se formuje postava, zpevňují se například břišní svaly a mizí „pivní mozol“ u mužů nebo se zpevňují svaly stehenní, hýžďové, co zejména chtějí obézní ženy. Ve spánku je to naopak. Tělesné svaly během odpočinku nepoužíváme, takže ochabují. Proto cvičení spánkem nahražovat asi nebudeme. Spánek sice nějaké kalorie spálí, zato však neposílí postavu. Cvičení během redukčních kúr by mělo být přiměřené. U netrénovaných osob při náhlé tělesné námaze dochází k poškozování drobných kloubů s následným rizikem artrotických změn. Takže tělesná aktivita při hubnutí ano, ale všeho s mírou. Úplně nejvhodnějším sportem pro nás tlustší je rychlá chůze. Zásadní pro hubnutí jsou rozdíly mezi příjmem a výdejem energie. Jídlo nám dodává podstatně více kalorií, než jsme schopni vydat cvičením. Krajíc chleba s máslem a salámem dodá našemu tělu tolik energie, že bychom museli hodinu intenzivně tančit, abychom tu energii spálili. Nebo 7 hodin intenzivně spát. :-)


Před půl rokem mi zjistili sníženou funkci štítné žlázy. Vysloveně tlustá nejsem (164 cm, 59 kg), ale stejně bych ráda tak 5 kg zhubla a vůbec se mi to nedaří. Má to něco společného s mou nemocí, může na tloustnutí mít vliv hormon Euthyrox 50, který beru? Nijak zvlášť nejím, většinou zeleninu a malé porce, ale na váhu to žádný vliv nemá. Je pravda, že se moc nepohybuju, spíš procházky, protože jsem na mateřské dovolené se dvěma malými dětmi a nemám moc času.

MUDr. Marie Skalská, společnost STOB: Snížená činnost štítné žlázy má na hubnutí negativní vliv, protože zpomaluje metabolismus a s tím i spalování. Avšak, pokud jste dobře zaléčena - medikována (ve vašem případě Euthyroexem, což je náhrada vašich hormonů štítné žlázy, kterých máte nedostatek), tj. hormony štítné žlázy máte ve fyziologickém rozmezí nemělo by být hubnutí nějak výrazně bržděno. Vaše váha ale je zcela v normě a vaším cílem by mělo být nikoli zhubnout, ale udržet si ji. Bylo by dobré si pro sebe vymezit čas a zvolit pravidelnou pohybovou aktivitu, i když je to na MD obtížné. Pokud jsou děti ještě v kočárku využijte svižné chůze s kočárkem, jízdu na kolečkových bruslích, kdy kočárek je báječnou oporou. Domluvte se s rodinou, manželem, kamarádkou třeba na vzájemné hlídání. Vyzkoušejte hlídací koutky ve fitness centrech.


Jak je to s krémy na hubnutí? Připadá mi jako nesmysl, že bych mohla shodit jen pomocí krému. A ještě mám jeden dotaz ke krémům na obličej. Co by měly obsahovat, aby byly doopravdy účinné? V reklamách jsou všelijaké odborné termíny, jako kyselina hyaluronová, lipozomy a podobně. Ale já vůbec nevím, co to vlastně znamená a co doopravdy pleti prospěje a co je jen reklama?

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D., 1. lékařská fakulta UK v Praze: Začnu odpovídat od té druhé části dotazu. Zrovna ty dvě látky, které jste vyjmenovala, patří k opravdu účinným složkám v kosmetických přípravcích. Jenže to je spíš výjimka. Většina látek v kosmetice je zbytečná a přidává se hlavně kvůli reklamě. Aby „to znělo“ a zákaznice by měly na co nachytat. Takové složky jako kolagen, většina vitamínů, různé koenzymy apod. se do kůže vůbec nevstřebávají. Kdyby takové krémy byly jedlé, mohla by se do těla účinná látka teoreticky dostat při konzumaci. Přes kůži však neproniknou. V horní vrstvě pokožky existují totiž ochranné systémy, které brání pronikání cizorodých látek do hloubky kůže a do našeho těla všeobecně. Je to hydrolipidová vrstva na povrchu kůže, dále tzv. Szakallova bariéra uvnitř pokožky a další mechanismy. Tyto vrstvy mají za úkol bránit pronikání látek, které k našemu tělu nepatří. Za cizorodé látky považují bohužel i většinu účinných složek z krémů a další kosmetiky. Přírodní krém s výtažky z bylinek působí z hlediska reklamy zajímavě, bohužel se ty výtažky do kůže nedostanou. Bylinky se používají v přírodním léčitelství, tam se ale aplikují na poškozenou či nemocnou kůži. U té ochranná kožní bariéra nefunguje. U zdravé kůže se do hloubky nic nevstřebá.

Existuje několik výjimek – látky, které mají schopnost pronikat i přes kožní bariéru. Jsou to obvykle složky, které jsou živočišného původu. Ideálním zdrojem těchto látek je drůbežářská výroba. Právě kyselina hyaluronová se získává z kohoutích hřebenů, z vajec se vyrábí další pronikající látka – enzym lysozym, podobně zdrojem pro lipozomy je žloutkový lecitin.

Předchozí řádky jednoznačně odpověděly i na první část dotazu. Hubnoucí krémy jsou nesmysl a nemají žádný efekt. Stejné je to i s krémy proti celulitidě, na zvětšení prsou apod. I kdyby takové přípravky obsahovaly sebelepší látky, které by formovaly postavu, tak se tyto látky přes zdravou kůži vstřebat nemohou. Stačí si uvědomit jednoduchou skutečnost: kdyby doopravdy fungovalo něco, po čem každý zhubne bez práce a bez diet, byl by celý svět plný jen štíhlých lidí. Zatím však je nás, obézních úctyhodný počet


Mám cukrovku, zvýšený krevní tlak a vysoký cholesterol v krvi, užívám řadů léků. Můj obvodní lékař mi již dlouho radí, abych zhubnul. Co by jste mi poradili?

Petra Brunclíková, DiS, Nemocnice Na Homolce Praha, Lázeňská léčebna Mánes, Karlovy Vary:  Všechna onemocnění včetně diabetu druhého typu, která uvádíte, jsou důsledkem dlouhodobé nadváhy. Jistě jste zkoušel různé diety a cvičení, ale obyčejný člověk se často v protichůdných radách neorientuje. Doporučila bych Vám cestou praktického lékaře se souhlasem příslušného lékaře-diabetologa zažádat o lázeňskou léčbu, která je pro vaši diagnózu cukrovky s komplikacemi hrazena zdravotní pojišťovnou. Máme zkušenost, že u nás, v Lázeňské léčebně Mánes v Karlových Varech naučíme pacienta sám si uvědomovat, kde dělá chyby a kde je sám ochoten udělat změny v životním stylu, začíná přemýšlet o svém jídelníčku a snadněji zvládá správnou kombinaci jídel při svátcích, víkendech, výletech. Obvykle za 2-3 týdny pobytu u nás zredukuje alespoň o 5% své váhy, zlepšují se jeho hladiny cukru v krvi, upravuje se krevní tlak.


Je mi 52 let a při výšce 161 cm mám 77 kilogramů. Potřebovala bych zhubnout, už jsem v minulosti zhubla několikrát. Chtěla bych zkusit takové ty hubnoucí koktejly. Jen mám trochu nedůvěru, jestli opravu koktejl může nějak pomoci s hubnutím. Není to levná záležitost, proto se chci nejprve poradit.

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D., 1. lékařská fakulta UK Praha:  Koktejly, o kterých píšete, patří mezi tzv. instantní diety s vyšším obsahem bílkovin. Jsou poměrně populární, protože jejich použití je rychlé. Na druhou stranu je pravda, že taková dieta se poměrně prodraží. Její princip spočívá v tom, že některé denní jídlo nahradíte koktejlem a tak snížíte svůj energetický příjem. Není to tedy tak, že můžete jíst nedietně a k tomu užíváte koktejl, a ten vás zeštíhlí. Uvedené koktejly mají hodně bílkovin a vlákninu, při tom málo kalorií. Vláknina nabobtná v trávicím traktu a způsobí pocit nasycení. Vláknina nedodává žádné kalorie, navíc příznivě působí na trávicí trakt, proto je součástí řady dietních přípravků.

Další výhoda koktejlu je hlavně v tom, že dodá bílkoviny samostatně bez tuků. V takovém plátku hovězího masa je sice bílkovin více, jsou tam však společně s tukem a ten je kalorický. Každé maso obsahuje tuk, a to i tehdy, pokud je tzv. libové. Tuk zvyšuje kalorickou hodnotu ze všech složek potravy nejvíce. Proto se ho snažíme v rámci redukčních diet omezovat.

Pokud vám dietní koktejly přijdou drahé, můžete si je sama připravit doma. Recept je zde: sáček sušeného droždí vmícháte do skleničky ochuceného nízkotučného kefírového mléka a přidáte jedno syrové vejce. Lépe je rozmixovat směs mixérem, ale můžete rozmíchat lžičkou. Kefírová mléka se prodávají ochucená řadou příchutí. Místo kefírového mléka lze použít mléčný zákys, podmáslí či jogurtové mléko, vždy ale nízkotučné výrobky do 1% tuku. Můžete přidat i vlákninu (například rozdrobit do nápoje až 5 tablet některého z vlákninových přípravků, na trhu je jich celá řada, ale ty už pak cenu domácího koktejlu trochu zvednou). Mléčné výrobky jsou samy o sobě ideálním zdrojem bílkovin, přidáním kvasnic a syrového vejce obsah bílkovin zvýšíte. Hlavně pamatujte, že koktejl je místo jídla a ne k němu.

Ještě k vaší poznámce, že jste v minulosti zhubla již několikrát: patrně se u vás projevuje jo-jo efekt, který způsobuje to, že držíte dietu, pak s ní skončíte a váha se vrací směrem nahoru. Není to nejlepší způsob, jak hubnout, protože postupně jsou výsledky horší a horší. Je lépe si váhu hlídat průbežně a nedovolit tělu, aby přibralo hodně kil navíc. Pokud se vážíte denně, pak si hmotnost uhlídáte snadněji, protže při tendenci k nárůstu váhy stačí přísnější omezení příjmu potravin jen na několik dní nebo krátka 24hodinová hladovka, která zvrátí tendenci tloustnout. Musí se při ní však dostatečně pít tekutiny.


Dobrý den, dostal se mi do ruky myostimulátor Super body fit, ale bohužel bez návodu. Pamatuji, že s ním před mnoha lety dobře zhubla moje maminka. Tímto se na Vás obracím s prosbou o poskytnutí rad popřípadě manuálu k používání tohoto přístroje.

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D., 1. lékařská fakulta UK Praha:  Dobrý den, Super body fit jsem vyráběl v devadesátých letech, později byl přejmenován na Středa body fit. Ve svém archivu jsem našel návod, který vám uploaduji sem (klikněte na šipku na pravé straně obrázku, tím se vám budou stránky obracet).

 

Jsem obdivovatelka názorů dr. Cajthamlové. Vždy si na ni vzpomenu, když jsem na nákupu v Tescu, jak je důležité nenakupovat jídlo navíc. Bohužel zůstává jen u teorie, proto se také s nadváhou potýkám vlastně celý život. Paní doktorko, je pravda, že hubnutí začíná v hlavě? 

MUDr. Kateřina Cajthamlová: V medicíně (jak říkal můj kolega pan docent Leoš Středa) nic neplatí absolutně, nic neplatí pro každého. To, co, ale platí absolutně pro každého pacienta, nemocného, klienta, obézního je, že všechny procesy, které se posléze projeví v těle, začínají v naší mysli. My jsme ti, kteří mají nějaké významy v naší hlavě, které nás mohou stresovat, mohou nám způsobovat úzkost. To potom samozřejmě vede k tomu, že instinktivně vybíráme jiný typ potravy, než pokud jsme klidní, veselí a spokojení.


Pošlete i váš dotaz na adresu veletrhu. Pročtěte si prosím také sekci Diety,  možná i tam najdete odpověď na váš problém.

 

 

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí