MUDr. Kateřina Cajthamlová

MUDr. Kateřina Cajthamlová: "Jak hubnout zdravě"        rozhovor pro Rytmus života a při křtu  Nebezpečného světa kalorií

Prosím, představte nám alespoň krátce novou knihu Nebezpečný svět kalorií. Na knize jste spolupracovala společně se svými kolegy dr. Leošem Středou a dr. Rajko Dolečkem. Chystáte společně ještě nějaký projekt?

Nebezpečný svět kalorií je kniha, na které jsme spolupracovali asi půl roku, každý si vzal na starost jednu oblast. Já jsem se soustředila na změny životního stylu člověka v proudu věku – na filozofické podklady uvažování novodobých lidí o své postavě a životním stylu a na civilizační vlivy, které vzrůst obezity způsobují a pomáhají jí. Naším nejbližším společným projektem je autogramiáda 30. října v Domě knihy v Ostravě a potom chystáme společnou poradnu na veletrhu Bojujeme s tuky v dubnu příštího roku.

Jaké nejčastější chyby se dopouštějí lidé, kteří Vás žádají o pomoc s hubnutím?

Jsou tři. Za prvé: neznají svůj aktuální zdravotní stav a jeho limity. Za druhé: vyhýbají se pohybu většinou z nedostatku energie při chybném složení stravy. Za třetí: chtějí rychlý výsledek s minimálním psychickým a fyzickým nasazením.

Tip Kateřiny Cajthamlové na příjemnější hubnutí?

Ty tipy jsou také tři. Za prvé: najděte si přátele, kteří Vás budou ve Vašem snažení dlouhodobě podporovat a budou chválit Vaší snahu a nebudou Vás tlačit do žádného soutěžení. Za druhé: vyberte si na začátek změny raději jaro nebo léto – je větší předpoklad, že Vás hezké počasí bude lákat k pohybu venku. Za třetí: zpravidelněte svůj denní rozvrh práce, stravování, zábavy (pohybu) a odpočinku a zachovávejte veselou mysl. Buďte střídmí.

Mohla byste se s námi podělit o svůj běžný jídelníček?

Já? Dobrá. Já mám jednu výhodu, že do 5 let jsem vyrůstala u prarodičů v poměrně velmi chudých podmínkách. Tam se jedlo velmi prostě. My jsme jedli podle vzoru "hrách a kroupy, to je hloupý, to my máme každý den"....    Rodiče byli sportovci: tatínek byl veslař, juniorský mistr, maminka skákala z věže do vody, takže k tomu všemu mě vedli. Já jsem dělala judo, dělala jsem nějakou dobu tanec...         

celý rozhovor viz následující video

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí