Prof. MUDr. Rajko Doleček

Rajko Doleček: "Obezita je nepřiměřená adaptace organismu na prostředí s dostatkem potravy

                                              rozhovor pro iDnes v rámci sympózia Obézní (obezni.cz)

Ptáme se na téma dieta při příležitosti mezinárodního lékařského sympozia Obézní pacient v interdisciplinárním pohledu jehož byl v roce 2013 Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc. prezidentem.

Obezitolog Rajko Doleček byl v Československu ikonou, především díky televiznímu pořadu Nebezpečný svět kalorií se stal symbolem boje proti nadváze. "Popularita je příjemná, nesmí jí být ale příliš mnoho, aby se pak člověk nebál si objednat něco k jídlu, co není dietní," uvedl v on-line rozhovoru sedmaosmdesátiletý profesor, který stále ordinuje v ostravské nemocnici a v těchto dnech vydává svou nejnovější knihu.
Život Rajko Dolečka se dodnes točí kolem přebytečných kilogramů. A jeho následků, jako jsou vysoký tlak, srdeční potíže, cukrovka, problémy s klouby a mnoho dalších. "Nejlépe uděláte, když se při obezitě obrátíte na odborníka. Pozor na nesmyslné reklamy. Sliby bezpracné redukce váhy jsou vždy nesmysl," napsal jedné ze čtenářek Rajko Doleček s tím, že ve skutečnosti je návod k udržení váhy velmi jednoduchý - příjem energie musí být v souladu s jejím výdajem. Ovšem nejde podle něj jen o stravu. "Důležitý je i dostatek pohybu, životní štěstí a vhodný genetický kód," odpověděl Rajko Doleček dalšímu čtenáři. "A proto platí srbské přísloví: Chceš-li požádat o ruku dívku, podívej se na její matku." Rajko Doleček má praxi s obezitou přes šedesát let a zažil mnoho módních diet, kde se u většiny ukázalo, že nefungují. O své zkušenosti se nyní rozhodl podělit ve své nejnovější knize Nebezpečný svět kalorií s podtitulem Z pohledu tří lékařů. Kromě Rajko Dolečka se na knize podíleli odborníci na hubnutí Kateřina Cajthamlová a Leoš Středa. "Původní kniha s názvem Nebezpečný svět kalorií začala vycházet po našem televizním seriálu koncem 70. let. Nové vydání už je ale úplně jiné, protože boj proti obezitě se dnes posunul jinam. Podařilo se nám shrnout a zhodnotit téměř všechny známé způsoby hubnutí dneška a rozepsat je do podrobných návodů. Proto má Nebezpečný svět kalorií přes 400 stránek, ale už nebudete potřebovat žádnou jinou příručku," prozradil Doleček. 
Kromě knihy Rajko Doleček připravil i další díly svých slavných televizních pořadů. "Seriál v Československé televizi měl deset dílů. Škoda, že se zničily při vyplavení archivu České televize. Teď jsme natočili další desítku nových dílů a jednáme o televizi, která je odvysílá." A jaký je profesorův denní jídelníček, který ho stále udržuje fit? "Moje akreditace pro léčbu obezity je v tom, že už čtyřicet let mám stejnou váhu mezi 69 a 71 kilogramy. Ráno se hodně najím, v poledne si vyberu z toho, co je v naší závodní jídelně ve Fakultní nemocnici v Ostravě, a večer jím jen minimálně. Třeba jen pomeranč nebo banán. Ono staré rčení: "Snídani sněz sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli" platí dodnes."
Autor: Lucie Formáčková 

...Další článek >>

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí